شکارچی کل وحشی در منطقه حفاظت شده مراکان خوی دستگیر شد

شکارچی کل وحشی در منطقه حفاظت شده مراکان خوی دستگیر شد

شکارچی کل وحشی در منطقه حفاظت شده مراکان خوی دستگیر شد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خوی گفت: یک نفر شکارچی متخلف که اقدام به شکار یک راس کل وحشی در منطقه حفاظت شده مراکان خوی کرده بود، دستگیر شد.

 با هوشیاری ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان خوی و منطقه حفاظت شده مراکان و طبق اطلاعات دریافتی از افراد دوستدار طبیعت، متخلف شکار غیرمجاز یک راس کل وحشی در این منطقه دستگیر شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خوی اضافه کرد: ماموران به صورت نامحسوس در اکیپ های چند نفره متخلف را زیر نظر داشته و فرد خاطی را هنگام خارج شدن از منطقه دستگیر کرده و پرونده تخلف شکار غیرمجاز یک راس کل وحشی توسط وی را به مراجع قضایی ارجاع دادند.

قلی پور گفت: بر اساس قانون سازمان حفاظت محیط زیست، بهای جانوران وحشی از لحاظ مطالبه ضرر و زیان دریافت می شود و بر این اساس جریمه شکار یک رأس کل وحشی مبلغ یکصد میلیون ریال است که این فرد باید این مبلغ را پرداخت کند.

وی با اشاره به تحویل یک قلاده توله گرگ به اداره حفاظت محیط زیست خوی بیان کرد: این توله گرگ که توسط یکی از دوستداران طبیعت به اداره حفاظت محیط زیست خوی تحویل داده شده بود، به علت نابالغ بودن و ناتوانی در شکار و زیست در طبیعت، هم اکنون در اداره حفاظت محیط زیست در مکان مناسب نگهداری می شود تا پس از رشد کافی و کسب آمادگی لازم در زیستگاههای طبیعی این شهرستان رهاسازی شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خوی با اشاره به تحویل یک بهله سارگپه به این اداره نیز اظهار کرد: یک فرد دوستدار طبیعت یک بهله پرنده شکاری سارگپه را که به علت نابالغ بودن قادر به پرواز نبود، زنده گیری کرده و تحویل یگان حفاظت محیط زیست خوی کرده است.

منطقه حفاظت شده مراکان در 45 کیلومتری شمال شرقی خوی از زیباترین مناطق گردشگری و اولین منطقه حفاظت شده حیات وحش کشور، زادگاه خالص نوع قوچ و میش ارمنی و کل و بز است.

این منطقه با 104 هزار هکتار مساحت از قدیمی ترین مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می رود که 28 گونه از 12 خانواده در پنج راسته پستانداران در این منطقه زندگی می کنند.

تاکنون در این منطقه 128 گونه پرنده متعلق به 34 خانواده شامل هما، عقاب طلایی، بالابان، کبک دری، تیهو، کبک چیل، کرکس مصری، دال و زاغ بور شناسایی شده است.آذربایجان غربی از جمله استانهای کشور است که مناطق حفاظت شده زیادی دارد

منبه ایرنا

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...